دکتر محمد آذربایجانی

اعصاب ، روان و مشاوره


جدیدسال بهره وری ودرامدم

؟برای اینکه دیر فرسودگی

سال نو مبارک

خودتان فرمانده و سکاندار

افزایش بهره وری از خود و

درمانگاه نوروفیدبک در مر

من اصفهان را با انتخاب در

دکتر آذربایجانی کیست ؟

اتحاد وهمکاری ما با مقام

حق اصفهان وزاینده رود جر

باورهای مذهبی نگرش به مصرف مواد مخدر را منفی می‌کند

نتایج طرح ملی " نگرش ایرانیان به مصرف مواد مخدر " نشان میدهد " باورهای مذهبی مهمترین متغیری است که نگرش به مصرف مواد مخدر را منفی میکند ".
براساس پژوهش"محمدعلی زکریایی" کهنتایج آن روز چهارشنبه در بیستوسومین نشست پژوهشی ستادمبارزه باموادمخدر ارایهشد، "خانواده و انسجام خانوادگی" نیزعامل نگرش منفی به مصرف مواد مخدر در ایران است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، این محقق با اشاره به نتایج این تحقیق ، گفت :
نگرش اقشارعضو گروههای طبقات متوسط وبالا نسبت بهمواد افیونی نسبتا مثبتتر است و جوانان دارای نگرش مداراگونهتری نسبت به مصرف مواد مخدر هستند.
به گفته این پژوهشگر، یک سوم جامعه یک نوع از مواد مخدر را مشاهده کرده اند که نشان دهنده رواج مواد افیونی در جامعه است ، البته این رواج به معنای اعتیاد نیست.
زکریایی ، " بی فایده ترین و گمراه ترین اصطلاح موجود در حوزه مواد مخدر را کلمه " اعتیاد " ذکر کرد و گفت : درصد نسبتا زیادی به طور بالقوه یا با لفعل مصرف کننده مواد مخدر هستند، ولی معتاد نیستند.
وی افزود : براساس دادههای این طرح مردم امیدی به حل این معضل توسط دولت ندارند و حس مسوولیت پذیری بر خلاف اخلاق عمومی ایرانیان در این حوزه زیاد است.
این محقق با اشاره به اینکه نمیتوان برنامه یکپارچه ای برای نقاط مختلف کشور تدوین کرد ، گفت : براساس نتایج این طرح در برخی شهرها مانند بندرعباس مردم تقریبا بیخیال هستند و در برخی شهرها مانند رشت ، نگرانی مردم در مورد مواد مخدر جدی است.
وی همچنین گفت : حساسیتهای جامعه فقط مربوط به افراد وابسته است و هر فرد گلیم خود را از آب بیرون میکشد و احساس افراد اساسا اجتماعی نیست. زکریایی گفت " مردم مهمترین نقشی را که برای اقدامات دولتی قایل هستند ایجاد فضاهای فراغتی ، ایجاد اشتغال ، اجرای برنامههای فرهنگی و اجتماعی و ایجاد مراکز درمان و کاهش آسیب است.

وی گفت: با یک تحلیل احتیاط آمیز میتوان ادعا کرد اگر کنشهای جایگزین مانندحوزههای مدنی ، فضاهای تفریحی متنوع ، رضایت ازوضع موجود و ارایه امکانات زندگی مناسب ، ساماندهی اقتصادی و معیشت مردم و مصونسازی اقشار مختلف جامعه بوجود آید ، مساله مصرف تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

طرح ملی نگرش ایرانیان به مصرف مواد مخدر نخستین طرح جامع ملی در ‪۲۵‬ سال گذشته است. این طرح با گستردگی در سطح ‪ ۲۴‬استان کشور توسط مرکز تحقیقات آموزش و فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با مواد مخدر اجرا شد. جامعه نمونه این طرح ‪ ۱۴‬هزار نفر بود و ‪ ۲۲۰‬موضوع در ابعاد مختلف از جمله کاهش تقاضا ، مقابله با مواد مخدر و آینده مواد مخدر بررسی شد.بیست وسومین نشست پژهشی در فرهنگسرای شقایق تهران با حضور دکتر جهانی جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، استادان وپژهشگران برگزار شد.

منبع خبر: تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۶/۰۹/۱۴


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، خیابان پارس دوم ، مجتمع مریم ، واحد 46
تلفن : 32347879 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
راههائی برای تصمیمگیری دصدا وسیمای سایتزوجهای خوشبختسالم سازی مجلس کار یک پزششناخت صرعمنافع درمان اعتیاد با متشیشه خطرناکترین ماده مخدمراحل رسیدن به خواسته ها صرع و دلایل صرعمشاورهصرع و درماننوروفیبک 2صرع در زناننوروفیدبکعوامل خطر در ابتلای اعتينوروفیدبک - قسمت اولمقالات انگلیس نوروفیدبکنوروفیدبک3مقالات انگلیسیچطور نامزد ریاست جمهوری مجلسهیچ وقت هیچ چیزوهیچ کس رامجلس دهموضعیت اعتیاد در ایرانمردم ایران شاد باشیدکی دیر میشه ؟مطالب و مقالاتپیشگیری ازاعتیاد و مبارزوالدين زن اينده ام وماماآمیزش جنسی در فقه اسلامیاقدامات خانواده در پرورشآیا هنوز هم کسی هست بگویدانتخابات شورای شهر اصفهاآیا جدائی همیشه بهترین راآیا میدانید من کاندید مافرادموفق چه ویزگی های ماسلام :حوزه - دانشگاهایمان ، نیرویی که کوه هاراعتیاداثرات شیشه و کراکبیش فعالی وکم دقتی کودکااختلال جنسی در مردانبیش فعالی وکم دقتی کودکااعتیاد و مشروبات الکلیخود ارضائیاعتیاد از دیدگاههای متفاخود ارضائیبیماری صرعروابط زن وشوهرتنها مرجع مجاز برای صدور رای شما ملت به من امانتی خود ارضائیصوت رایگان موثرخانواده و اعتیادصفحه اصلیرويكردي نو به پيشگيري ازسوالات پزشکیرويكردي نو به پيشگيري ازپیامهای کاربرانراه حل آسيبهای اجتماعی اسایتهای دیگر